ببوگرافی پل آلن، هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین سرمایه‌گذاران دنیای فناوری

نویسنده :نویسنده Ž
تاریخ:چهارشنبه 25 مهر 1397-08:49 ق.ظ


پل گاردنر آلن (Paul Gardner Allen) سرمایه‌گذار، تاجر و خیّر آمریکایی بود که در سال ۱۹۷۵، به‌همراه بیل گیتس، شرکت مایکروسافت را تأسیس کرد. او که در تاریخ ۲۳ مهر ۱۳۹۷ (۱۵ اکتبر ۲۰۱۸) از دنیا رفت، در زمان مرگش در رتبه‌ی ۴۶ فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار داشت. او در این زمان صاحب ۱۰۰ میلیون سهم شرکت مایکروسافت بود و ثروتش در حدود ۲۰.۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

آلن بنیان‌گذار شرکت Vulcan نیز بود. این شرکت، وظیفه‌ی مدیریت سرمایه‌گذاری‌های و خیریه‌های آلن را بر عهده داشت. سرمایه‌گذاری میلیون دلاری آلن در حوزه‌های مختلف اعم از فناوری، رسانه، تحقیقات علمی، املاک، شرکت‌های خصوصی فضایی و سهام‌هایی در شرکت‌های دیگر بود. آلن مالک دو تیم ورزشی حرفه‌ای هم بود. Seattle Seahawks از لیگ NFL و Portland Trail Blazers از لیگ ‌NBA تحت مالکیت این سرمایه‌گذار فعالیت می‌کردند. به‌علاوه بخشی از مالکیت تیم Seattle Sounders از لیگ MLS نیز به پل آلن تعلق داشت.

مقاله‌های مرتبط:

پل آلن فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی زیادی داشت. او مؤسساتی تحقیقاتی در زمینه‌ی بیماری‌های مغزی و سلولی تأسیس کرده بود و علاوه بر آن، انواع زمینه‌ها از قبیل آموزش، منابع طبیعی، خدمات اجتماعی و غیره، هدف بیش از ۲ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری‌های خیرخواهانه‌ی این سرمایه‌گذار بودند. هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت جوایز متعددی را نیز در طول زندگی خود دریافت کرد و در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ (۲۰۰۷ و ۲۰۰۸) در فهرست ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان در مجله‌ی تایم قرار گفت.

تولد و تحصیل

پل آلن در ۱ بهمن ۱۳۳۱ (۲۱ ژانویه‌ی سال ۱۹۵۳) در سیاتل واشنگتن به دنیا آمد. پدرش کنث سام آلن و مادرش ادنا فی آلن نام داشتند. آلن به مدرسه‌ی خصوصی لیک‌ساید در سیاتل رفت و همان جا با بیل گیتس که دو سال از خودش کوچک‌تر بود، دوست شد. هر دوی آنها از همان ابتدا علاقه‌ی شدیدی به کامپیوترها نشان می‌داند. آنها از ترمینال تله‌تایپ مدرسه برای یادگیری مهارت برنامه‌نویسی استفاده کردند.

پل آلن / Paul Allen

پل آلن و بیل گیتس در سال‌های جوانی

بیل و آلن پس از مدتی از کابخانه‌ی دپارتمان علوم کامپیوتر دانشگاه واشنگتن نیز برای تمرین و یادگیری مهارت‌های کامپیوتری استفاده کردند. آنها از کامپیوترهای این کتابخانه به‌صورت تقریبا غیرقانونی استفاده می‌کردند و یک بار نیز در سال ۱۳۵۰ (۱۹۷۱) به‌خاطر این کار از کتابخانه اخراج شدند. به‌هرحال دوران نوجوانی این دو کارآفرین ماندگار دنیای فناوری، در انواع تلاش برای یادگیری زبان‌های کامپیوتری گذشت.

گیتس و آلن از دوران مدرسه با هم دوست بوده و هر دو عاشق کامپیوترها بودند

آلن در آزمون SAT نمره‌ی ۱۶۰۰ گرفت و برای ادامه‌ی تحصیلات به دانشگاه ایالتی واشنگتن رفت. او پس از دو سال دانشگاه را رها کرد تا به‌عنوان برنامه‌نویس در شرکت Honeywell در بوستون مشغول به کار شود. محل کار او نزدیک به دانشگاه هاروارد و محل تحصیل بیل گیتس بود. آلن پس از مدتی بیل را راضی کرد تا او هم تحصیلات دانشگاهی را رها کرده و در تأسیس شرکت جدید به او کمک کند.

مایکروسافت

پل و بیل در سال ۱۳۵۴ (۱۹۷۵) به ‌آلبوکرکی در نیومکزیکو رفتند و در آنجا، بازاریابی برای محصول نرم‌افزاری خود یعنی یک مترجم زبان بیسیک را شروع کردند. این محصول طی قراردادی با شرکت آمریکایی MITS آماده می‌شد. در واقع هدف اصلی آماده‌سازی زبان بیسیک برای کامپیوترهای Altair این شرکت بود. آلن پس از این قرارداد مدتی را به‌عنوان مدیر ارشد نرم‌افزار در همین شرکت گذراند.

پل آلن / Paul Allen

آلن و گیتس در اولین دفتر مایکروسافت

در همان دوران بود که پل مقاله‌ای در مجله‌ی فورچن خواند و برای نام‌گذاری شرکتش با بیل، اسم Micro-Soft را پیشنهاد داد.

انتخاب نام Micro-Soft برای شرکت، پیشنهاد آلن بود

داستان معروفی در تاریخچه‌ی شرکت مایکروسافت وجود دارد و آن هم قرارداد این شرکت برای آماده‌سازی سیستم‌عامل داس برای شرکت IBM بوده است. در واقع بیل و پل، قول سیستم‌عاملی را به مدیران آی‌بی‌ام دادند که هنوز توسعه نیافته بود. در این زمان، پل مذاکراتی را با تیم پترسون انجام داد تا سیستم‌عامل QDOS را با قیمت ۵۰ هزار دلار از او بخرد. جالب است بدانید نام این سیستم‌عامل مخفف عبارت Quick and Dirty operating system است. تیم پترسون در آن زمان کارمند شرکت Seattle Computer Products بود.

در نهایت این قرارداد امضا شد و مایکروسافت توانست سیستم‌عامل DOS را برای کامپیوترهای شخصی آی‌بی‌ام عرضه کند. این همکاری با آی‌بی‌م، ثروت زیادی را به شرکت مایکروسافت سرازیر کرد و شروعی برای ثروتمند شدن پل آلن و بیل گیتس شد. البته همکاری پل با مایکروسافت عمر زیادی نداشت و او در سال ۱۳۶۱ (۱۹۸۲) به‌ خاطر ابتلا به بیماری لنفوم هاجکین از کار در این شرکت استعفا داد.

پل آلن / Paul Allen

بیل گیتس پس از رفتن آلن از او خواست تا بخشی از سهامش را به‌خاطر فعالیت‌های زیاد گیتس در مایکروسافت به او ببخشد. بیل پیشنهاد تقسیم شرکت به‌صورت ۴۰-۶۰ را داد و آلن نیز با آن موافقت کرد. البته در نهایت این درصد به ۳۶-۶۴ رسید. گیتس از این مرحله هم فراتر رفت و در سال ۱۳۶۲ (۱۹۸۳) تلاش کرد تا سهم آلن را با قیمت ۵ دلار برای هر سهم از او بخرد. البته آلن با این درخواست مخالفت کرد و تمام سهم خود را نگه داشت.

دوران پس از مایکروسافت و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ

آلن پس از مدتی مبارزه با بیماری سرطان و همچنین تحمل پرتو‌درمانی، سلامتی خود را بازیافت. او در سال ۱۳۶۵ (۱۹۸۶) به‌ همراه خواهرش جو لین آلن پاتن شرکت خصوصی ولکان را تأسیس کرد تا به‌ نوعی مدیریت سرمایه‌گذاری‌های بعدی را در این شرکت انجام دهد.

هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت که درآمد مناسبی را از عرضه‌ی عمومی سهام این شرکت در سال ۱۳۶۵ (۱۹۸۶) کسب کرده بود، مدتی بعد به سرمایه‌گذاری در ورزش علاقه‌مند شد. اولین تیم ورزشی که در سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۸) توسط او خریداری شد، پورتلند تریل بلیزرز نام داشت. او دو سال بعد نیز فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی خود را با تأسیس بنیاد خیریه‌ی خانواده‌ی پل جی. آلن شروع کرد.

پل آلن / Paul Allen

هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت در سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲) با هدف سرمایه‌گذاری در ایده‌ها و استارتاپ‌ها وارد سیلیکون ولی شد. او و دیوید لیدل شرکت Interval research را در این منطقه تأسیس کردند که به‌صورت آزمایشگاه و انکوباتور شرکت‌های جدید فعالیت می‌کرد. این شرکت تا سال ۱۳۷۹ (۲۰۰۰) فعال بود و ۳۰۰ پتنت از دل آن بیرون آمد. سرمایه‌گذاری بزرگ بعدی، با خرید ۸۰ درصد از سهام Ticketmaster به ارزش ۲۴۳ میلیون دلار انجام شد که بعدا، شرکت Home Shopping Network با تبادل ۲۰۹ میلیون دلار از سهم خود، ۴۷.۵ درصد از سهام آلن را در تیکت‌مستر خریداری کرد.

فعالیت‌های گوناگون آلن در ورزش و خیریه متوقف نشد. او در سال ۱۳۷۵ (۱۹۹۶) به گروه موسیقی Grown Men ملحق شد و به‌عنوان گیتاریست در آنجا فعالیت کرد. در سال ۱۳۷۶ (۱۹۹۷) به فیلم‌سازی روی آورد و شرکت خصوصی فیلم‌سازی Vulcan production را تأسیس کرد. هدف بعدی، باز هم سرمایه‌گذاری ورزشی بود که با خرید تیم راگبی Seattle Seahawks محقق شد.

شرکت فیلم‌سازی پل آلن، تاکنون محصولات موفقی داشته که برخی از آنها جوایز امی، گرمی و حتی نامزدی جوایز گلدن گلوب و اسکار را نیز در سابقه‌ی خود دارند. تعداد زیادی از محصولات این شرکت، به حوزه‌ی مستند و خبر اختصاص دارند و به‌ عنوان مثال سریال We The economy این شرکت در سال (۱۳۹۳) ۲۰۱۴ جایزه‌ی Webby را برای بهترین سریال سیاسی و خبری آنلاین دریافت کرد.

پل آلن / Paul Allen

آلن در حال نواختن گیتار الکتریکی

فعالیت بعدی، ورود به دنیای مخابرات بود. آلن در سال ۱۳۷۷ (۱۹۹۸) سهام کنترلی Charter communication را خریداری کرد. این شرکت در سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۹) اعلام ورشکستگی کرد و ضرری ۷ میلیارد دلاری به سرمایه‌ی آلن وارد کرد. به‌هرحال او بخش کمی از سهام خود را در این شرکت نگه داشت که در سال ۲۰۱۲ به ارزش ۵۳۵ میلیون دلار رسیده بود. این شرکت در نهایت در سال (۱۳۹۵) ۲۰۱۶ توسط تایم وارنر کیبل خریداری شده و پس از ادغام آنها با زیرمجموعه‌ی دیگر یعنی اسپکترام، به دومین شرکت بزرگ خدمات کابلی در آمریکا تبدیل شد.

پل آلن به‌صورت جدی در یک گروه موسیقی گیتار می‌نواخت

هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت در نهایت در ۹ نوامبر سال ۲۰۰۰ به‌صورت رسمی از هیئت مدیره‌ی این شرکت استعفا داد و تنها به‌عنوان مشاوری برای مدیران اجرای این شرکت مشغول شد. بخش زیادی از سهام آلن نیز در همین سال به فروش رفت. پل آلن پس از سرمایه‌گذاری‌های متعدد به تأسیس موزه علاقه‌مند شد و در سال ۲۰۰۰ به همراه خواهرش Experience Music Project را به‌صورت یک موزه‌ی تعاملی موسیقی تاسیس کرد. این موزه بعدا فعالیت خود را گسترش داده و در سال ۲۰۱۶ به Museum of pop Culture تغییر نام داد. علاقه‌ی آلن به موزه و تاریخ باز هم ادامه داشت و او در سال ۲۰۰۴ موزه‌ی Allen science fiction را تأسیس کرد.

اگرچه بسیاری از مردم،‌ شرکت‌های خصوصی فضایی را با نام‌هایی همچون اسپیس ایکس، بلو اوریجین و ویرجین گالکتک می‌شناسند، اولین شرکت این خوزه در سال ۲۰۰۴ و به‌نام SpaceShipOne توسط آلن تأسیس شد. فعالیت آلن در شرکت‌های فضایی ادامه داشت و او در سال ۲۰۱۵، شرکت Vulcan Aerospace را به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از ولکان تأسیس کرد که با هدف اصلاح مفهوم سفر به فضا و کاهش قیمت این سفرها فعالیت می‌کند.

پل آلن / Paul Allen

آلن و ریچارد برانسون در تصویری از مراسم اولین پرواز اسپیس‌شیپ‌وان

یکی از بخش‌های بزرگ سرمایه‌گذاری پل آلن، در بازار املاک و مستغلات و شهرسازی تحت عنوان شرکت Vulcan Real Estate انجام می‌شد. او پروژه‌های بزرگ شهری همچون Seattle Streetcar را در همین شرکت انجام داده و سود زیادی را از آن به دست آورد. یکی از پرسودترین معادله‌های این شرکت املاک، فروش مجموعه‌ی اداری ۱۷۰ هزار متر مربعی به آمازون با قیمت ۱.۱۶ میلیارد دلار بود که یکی از گران‌ترین معاملات دفاتر اداری در تاریخ سیاتل شد.

پرسودترین معامله‌ی املاک آلن، فروش مجموعه‌ی اداری به آمازون بود

آلن در سینماها و سالن‌های تئاتر نیز سرمایه‌گذاری‌هایی انجام داد. او چند سالن مد، سینما و هنرهای تجسمی را خریده و بازسازی کرد. یکی از این سالن‌ها، Seattle Cinarema نام داشت که در سال ۱۹۹۸ توسط او خریداری شد و علاوه بر بازسازی‌های داخلی و خارجی، به امکاناتی همچون صدای سه‌بعدی و دیجیتال مجهز شد. این سال اولین پروژکتور لیزری دیجیتال را در سال ۲۰۱۴ نصب کرد.

یکی از اقدامات پر سروصدای پل آلن، در سال ۲۰۱۰ رخ داد. او در این سال شکایتی را علیه چندین شرکت فناوری اعم از AOL، اپل، ای‌بی، فیسبوک، گوگل،‌ نتفلیکس، یاهو و یوتیوب تنظیم کرد که طی آن، از نقض پتنت‌هایش توسط این شرکت‌ها شاکی بود. این پتنت‌ها یک دهه قبل به نام آلن ثبت شده بودند. در نهایت شکایت او در سال ۲۰۱۴ در دادگاه فدرال رد شد. درخواست تجدید نظر نیز در سال بعد به دادگاه عالی آمریکا فرستاده شد که آن نیز به نتیجه رسید. پل آلن در دفتر پتنت‌ها و نمادهای تجاری آمریکا، ۴۳ پتنت ثبت شده دارد.

پل آلن / Paul Allen

اولین موشک اسپیس‌شیپ‌وان

پل آلن در پروژه‌های نرم‌افزاری و اپلیکیشن نیز سرمایه‌گذاری‌هایی را انجام داده است. او یکی از سرمایه‌گذاران استارتاپ نرم‌افزاری A.R.O بود که اپلیکشن ورزشی Saga را توسعه دادند. اپلیکیشن مدیریت محتوای Fayve نیز از سرمایه‌گذاری‌های پل آلن در این حوزه بوده است.

یکی از پروژه‌های اخیر سرمایه‌گذاری پل آلن، موسسه‌ی هوش مصنوعی او است که تحت عنوان Allen Institute for artificial intelligence در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد. تحقیقات و مهندسی در حوزه‌ی هوش مصنوعی، از پروژه‌های اصلی این موسسه هستند و تاکنون پروژه‌های بزرگی همچون Aristo، Semantic Scholar، Euclid و Plato در این شرکت انجام شده‌اند.

او در پروژه‌های متعدد کاوش عمیق دریا نیز همکاری و سرمایه‌گذاری کرده بود که برخی از آنها به کشفیات ارزشمندی از جنگ جهانی دوم مانند USS Indianapolis انجامید.

پل آلن / Paul Allen

فعالیت‌های خیرخواهانه

آلن در طول زندگی خود مجموعا ۲ میلیارد دلار کمک‌های مختلف را با اهدافی همچون علم، فناوری، تحصیل، حفاظت از محیط زیست، هنر و جامعه اهدا کرده است. همان‌طور که گفته شد بنیاد خانوادگی آلن مسئول پیگری و اجرای این فعالیت‌های خیرخواهانه بوده است. آلن در سال ۲۰۱۰ در پیمان بخشش یا The Giving Pledge ثبت‌نام کرد و متعهد شد که نیمی از ثروت خود را به فعالیت‌های عام‌المنفعه اختصاص دهد. پل آلن به‌خاطر فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی خود جوایز متعددی از جمله مدال اندرو کارنگی در فعالیت‌های بشردوستانه را دریافت کرده است.

یکی از حوزه‌های اصلی فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی آلن، سلامت و تحقیقات بود. او در سال ۲۰۰۳ موسسه‌ی تحقیقات مغزی Allen Institute for Brain Science را تأسیس کرد. آلن در مجموع ۵۰۰ میلیون دلار به این موسسه کمک کرده که آن را به بزرگترین دریافت‌کننده‌ی کمک‌های خیرخواهانه‌ی این سرمایه‌گذار بدل کرده است.

موسسه‌ی تحقیقات مغز آلن، ابزارهای تحقیقات مغز را برای جامعه‌ی علمی جهان توسعه می‌دهد. برخی از بزرگترین پروژه‌های انجام شده در این موسسه عبارتند از Allen Mouse Brain Atlas، Allen human Brain Atlas و Allen Mouse Brain Connectivity Atlas.

پل آلن / Paul Allen

آلن در مرکز تحقیقات مغز

فعالیت بعدی آلن در حوزه‌ی سلامت عمومی با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری او در تاسیس موسسه‌ی تحقیقات سلولی در سال ۲۰۱۴ انجام شد. این موسسه، یک مدل مجازی از سلول‌ها توسعه می‌دهد تا درمان را برای بیماری‌های مختلف کشف کند. موسسه‌ی تحقیقات سلولی آلن مانند دیگر شرکت‌های او در حوزه‌ی سلامت، نتایج یافته‌های خود را به‌صورت عمومی منتشر می‌کند.

تمام نتایج تحقیقات موسسات آلن به‌صورت عمومی منتشر می‌شوند

موسسه‌ی تحقیقاتی علوم زیستی با نام Paul G. Allen Frontiers Group نیز در سال ۲۰۱۶ با سرمایه‌گذاری اولیه‌ی ۱۰۰ میلیون دلاری آلن تأسیس شد. این گروه با هدف کشف روش‌های جدید در حوزه‌ی فناوری‌های زیستی فعالیت می‌کند.

حفاظت از محیط زیست و گونه‌های جانوری یکی دیگر از حوزه‌های فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی پل آلن بوده است. او در پروژه‌های متعددی همچون پروژه‌ی سرشماری عظیم فیل‌های آفریفایی، پروژه‌ی دانشگاه بریتیش کلمبیا با نام sea Around US برای مقابله با ماهیگیری غیرقانونی و تعدادی پروژه‌ی دولت آمریکا برای جلوگیری از شکار غیرقانونی سرمایه‌گذاری کرد.

آلن در پروژه‌های برق‌رسانی و تأمین نیرو در کشورهای دیگر نیز فعالیت کرده است. او در پروژه‌‌ی برق‌رسانی توسط انرژی‌های تجدیدپذیر در کنیا، تأمین اینترنت برای مناطق روستایی آفریقا در پروژه‌ی Mawingu Networks و پروژه‌ی تأمین برق از انرژی خورشیدی Off Grid electric سرمایه‌گذاری کرده است.

پل آلن / Paul Allen

پل آلن در کنار استیو وزنیاک

این سرمایه‌گذار خیّر برای مقابله با ویروس ابولا نیز سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام داده است. کمک ۱۰۰ میلیون دلاری او برای مبارزه با این اپیدمی در غرب آفریقا، آلن را به بزرگترین سرمایه‌گذار شخصی برای مقابله با این ویروس بدل کرد. او وبسایتی را نیز برای افزایش اطلاع‌رسانی در مورد این ویروس و بیماری تأسیس کرد که عملیات جذب سرمایه برای مقابله با ابولا را نیز مدیریت می‌کرد.

پل آلن بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار شخصی در مبارزه با ویروس ابولا بود

آلن در حوزه‌ی آموزش نیز سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی انجام داد. او در سال ۱۹۸۹، مبلغ ۲ میلیون دلار را به دانشگاه واشنگتن اهدا کرد تا کتابخانه‌ای را به یاد پدرش که زمانی استادیار این دانشگاه بوده است، تأسیس کند. این سرمایه‌گذاری در سال‌های بعدی افزایش یافت و نام مادر آلن که یک عاشق کتاب بود نیز در نام آن اضافه شد.

یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های آلن در حوزه‌ی آموزش در سال ۲۰۱۰ و با اهدای ۲۶ میلیون دلار به دانشگاه‌ ایالتی واشنگتن انجام شد. او این مبلغ را برای تأسیس دانشکده‌ی دانشکده‌ی Global animal Health به این دانشگاه پرداخت کرد. تحقیقات دانشگاهی نیز هدف سرمایه‌گذاری‌های این خیّر بزرگ بوده‌اند و پروژه‌های خواندن کد مورفوژنیک در دانشگاه‌هاتی تافتس و استنفورد با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری او انجام می‌شوند.

پل آلن / Paul Allen

آخرین سرمایه‌گذاری پل آلن در پروژه‌های دانشگاهی، مبلغ ۴۰ میلیون دلار بود که در سال ۲۰۱۷ بعلاوه‌ی ۱۰ میلیون دلار از سمت مایکروسافت، صرف دپارتمان مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه واشنگتن شد. این دانشکده پس از بازسازی و اصلاح ساختاری به دانشکده‌ی پل.جی آلن تغییر نام می‌دهد.

نکته‌ی جالب توجه این که این سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های جدی در حوزه‌ی علوم و سلامت، باعث شد تا یک مگس گلزار به نام پل آلن نام‌گذاری شود.

زندگی شخصی و مرگ

لنفوم هاجکین هیچ‌گاه او را رها نکرد و در نهایت باعث مرگش شد

همان‌طور که گفته شد آلن در سال ۱۹۸۲ مبتلا به لنفوم هاجکین شد و پس از ماه‌ها پرتودرمانی و سپس پیوند مغز استخوان، به‌طور کامل درمان شد. این بیماری در سال ۲۰۰۹ به شکلی دیگر و با نام لنفوم غیرهاجکین به او حمله کرد و بار دیگر با همان روش‌های قبلی درمان شد. در نهایت این بیماری در سال ۲۰۱۸ بار دیگر به سراغ آلن آمد و او در ۱۵ اکتبر این سال، از دنیا رفت. پل آلن هیچ‌گاه ازدواج نکرد و فرزندی هم نداشت.

آلن در سن ۶۵ سالگی از دنیا رفت و خواهرش جودی، در بیانیه‌ای پس از مرگ او نوشت:

با این‌که اکثر مردم پل آلن را به‌عنوان یک فعال حوزه‌ی فناوری و خیّر می‌شناسند، او برای ما یک برادر، دایی و دوستی عالی بود. خانواده و دوستان پل از در کنار او بودن و شوخ‌طبعی، گرمی،‌ بخشندگی و مهربانی او لذت می‌بردند.

او در کنار تمام مشغله‌های خود، همیشه زمان خالی برای خانواده داشت. اکنون که در غم از دست دادن او هستیم، عمیقا تلاش‌ها و نگرانی‌ها و اهمیت دادن او به مسائل جهان، قدردان هستیم.

پل آلن / Paul Allen

اشخاص بزرگ متعددی پس از مرگ این متخصص کامپیوتر و سرمایه‌گذار خیّر در مورد او بیانیه صادر کرده‌اند. در این میان، صحبت‌های بیل گیتس، دوست و همکار قدیمی او از همه قابل توجه‌تر است:

من از مرگ دوست و همکار قدیمی‌ام، پل آلن بسیار متأثر هستم. از روزهای ابتدایی در مدرسه‌ی لیک‌ساید، تا تأسیس مایکروسافت و فعالیت‌های خیرخواهانه‌ی مشترک پس از آن، پل همیشه شریکی قابل احترام و دوستی واقعی بود. دنیای کامپیوترهای شخصی بدون او وجود نداشت.

اما آلن تنها به تأسیس یک شرکت قانع نبود. او زندگی و توجهش را به کاری دیگر یعنی بهبود زندگی مردم و قدرت دادن به جوامع معطوف کرد. او همیشه معتقد بود اگر می‌شود کاری را بهتر انجام داد، باید آن را انجام دهیم.

پل عاشق زندگی و اطرافیانش بود. قطعا او لیاقت زندگی بیشتر را داشت اما به‌هرحال مشارکت او در دنیای فناوری و فعالیت‌های خیرخواهانه، تا نسل‌های آینده در یادها خواهند ماند.

در مورد علایق شخصی پیش از این موسیقی را به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین علایق این سرمایه‌گذار معرفی کرده‌ایم. یکی دیگر از تفریحات او، قایق شخصی‌اش به نام Octopus بود که در با ۱۲۶ متر طول در سال ۲۰۱۳ در رتبه‌ی ۱۴ بزرگترین یات‌های موتوری جهان قرار گرفت. این یات مجهز به دو هلیکوپتر، یک زیردریایی، استخر شنا، استودیوی موسیقی و زمین بسکتبال است.

پل آلن / Paul Allen

یات پل آلن با نام Octopus

البته یات پل آلن تنها برای مصارف تفریحی استفاده نمی‌شد. او این قایق تفریحی را برای پروژه‌های متعدد جستجوی یادگارهای جنگ جهانی و همچنین یافتن نیروهای نظامی و تحقیقات دریایی قرض می‌داد. به‌علاوه این یات عضوی از گروه داوطلبانه‌ی AMVER است که به‌صورت یک سیستم گزارش‌دهی دریایی برای اطلاع‌رسانی افراد دچار بحران در دریا فعالیت می‌کند.

قایق آلن دربسیاری از پروژه‌های عمومی به‌صورت داوطلبانه استفاده شده است

آلن علاوه بر اختاپوس، یک یات دیگر نیز با نام Tatoosh داشت. این قایق تفریحی نیز در بین ۱۰۰ قایق بزرگ جهان قرار دارد. در سال ۲۰۱۶ شایعه شد که این قایق به مرجان‌های جزایر کایمن آسیب وارد کرده است. پس از آن آلن و شرکت ولکان به‌همراه دپارتمان محیط زیست آمریکا، برنامه‌ای را برای بازسازی این پدیده‌های طبیعی در جزایر مذکور اجرا کردند.

پل آلن یک کتاب چاپ شده نیز در رزومه‌ی خود دارد. این کتاب که نوعی بیوگرافی و یادداشت تاریخی است با نام Idea Man: A Memoir by Cofounder of Microsoft در سال ۲۰۱۱ چاپ شد و داستان آشنایی آلن با کامپیوترها در سنین کودکی، ایده‌پردازی برای مایکروسافت، جذب بیل گیتس به آن و راه‌اندازی موفق‌ترین شرکت نرم‌افزاری جهان را تعریف می‌کند.

پل آلن / Paul Allen

یات Tatoosh

جوایز و افتخارات

همان‌طور که گفته شد آلن در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در فهرست ۱۰۰ فرد تاثیرگذار مجله‌ی تایم قرار گرفت. شرکت‌های تحت مدیریت او همچون اسپیس‌شیپ‌وان نیز جوایزی را دریافت کرده‌ند. فعالیت آلن در حوزه‌ی مخابرات و رسانه نیز باعث شد تا او در سال ۲۰۰۸ جایزه‌ی ونگارد را از انجمن ملی مخابرات آمریکا دریافت کند.

آلن از دانشگاهی که روزی رها کرده بود، دکترای افتخاری دریافت کرد

مالکیت تیم‌های ورزشی نیز افتخاراتی را برای آلن به همراه داشت. او در سال ۲۰۰۹ جایزه‌ی ورزشی اورگان را به‌خاطر مدیریت طولانی‌مدت تیم تریل بلیزرز دریافت کرد. شهر سیاتل و کمیسیون ورزشی این شهر نیز در سال ۲۰۱۱ او را به‌عنوان شهروند سال انتخاب کرد. پس از آن این جایزه به نام جایزه‌ی پل آلن شناخته می‌شود.

اغلب جوایز و افتخارات دیگر آلن به خاطر فعالیت‌های خیرخواهانه به او اهدا شده است. مجله‌ی آنلاین فعالیت‌های بشردوستانه‌ی Inside Philantrophy در سال ۲۰۱۴ به‌خاطر تلاش‌های آلن برای ریشه‌کن کرد ابولا، جایزه‌ی برتر سال را به او اهدا کرد. البته فعالیت‌های او برای حفظ اقیانوس‌ها و تأسیس مراکز تحقیقاتی نیز در اهدای این جایزه نقش داشتند. او برای مقابله با این ویروس، جایزه‌ی Champion for Global Health Award را نیز در سال ۲۰۱۵ از مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دریافت کرد.

دانشگاه ایالتی واشنگتن که پل تحصیل در آن را نیمه‌کاره رها کرده بود، بالاترین مدرک افتخاری خود را با نام Regents’ Distinguished Alumnus Award به او اهدا کرد. دانشگاه نلسون ماندلا، دانشگاه لوزان و دانشگاه Cold Spring Harbor Laboratory نیز مدارک دکترای افتخاری خود را به پل آلن اهدا کرده‌اند.لینک منبع
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

درمان‌های خانگی برای قارچ ناخن‌ پا

نویسنده :نویسنده Ž
تاریخ:سه شنبه 17 مهر 1397-05:02 ب.ظ


به همین دلیل برخی افراد برای مبارزه با قارچ‌های ناخن‌ به درمان‌های خانگی روی می‌آورند.

در این مقاله از سایت تخصصی “مدیکال نیوز تودی” برخی از روش‌های پرطرفدار خانگی که برای درمان قارچ ناخن‌ پا به کار می‌روند، آورده شده که به شرح زیر است:

جوش شیرین

جوش شیرین رطوبتی را که می‌تواند عامل بروز قارچ ناخن‌ها باشد به خود جذب می‌کند. در یک مطالعه کوچک متخصصان اثر جوش شیرین را بر قارچ‌های شایع که باعث عفونت‌هایی مانند عفونت قارچیِ ناخن‌ پا می‌شود، بررسی کردند. آنها دریافتند که جوش شیرین باعث جلوگیری از رشد قارچ‌ها در ۷۹ درصد از نمونه‌ها شده است. در ۱۷ درصد دیگر از نمونه‌ها نیز باعث کاهش رشد قارچ‌ها شده هر چند رشد آنها را ریشه کن نکرده است.

چگونگی استفاده: می‌توان جوش شیرین را برای جذب رطوبت داخل جوراب و کفش‌ ریخت. هم چنین می‌توان محلول جوش شیرین و آب را به طور مستقیم بر ناخن‌های آسیب‌های استعمال کرده و پیش از شست و شوی آن حداقل ۱۰ دقیقه صبر کرد. این عمل را تا از بین رفتن قارچ‌ها روزانه چندین بار تکرار کنید.

پماد موضعی نعناع

پماد موضعی نعناع می‌تواند به درمان قارچ ناخن‌ کمک کند. پزشکان اغلب این نوع از پمادها را برای درمان علائم سرما خوردگی و سرفه تجویز می‌کنند. مواد تشکیل دهنده فعال موجود در پمادهای نعناع شامل منتول، روغن اوکالیپتوس و کافور خواص دیگری نیز دارند که می‌توانند در درمان قارچ ناخن‌ موثر باشند. یک مطالعه کوچک استفاده یکی از این مواد را در درمان قارچ ناخن‌ مورد بررسی قرار داد. تمامی ۱۸ شرکت کننده این مطالعه نتایج استفاده از این پمادها بر ناخن‌های قارچ زده خود را مطلوب اعلام کردند. اگرچه پس از اتمام طول مدت ۴۸ هفته‌ای این مطالعه، پمادهای نعناعی قارچ ناخن‌ را تنها در پنج شرکت کننده به طور کامل درمان کرده بودند.

از این رو تحقیقات بیشتری برای اثبات تاثیر این پمادها برای درمان قارچ ناخن‌ نیاز است.

چگونگی استفاده:‌ پماد نعناعی را به طور مستقیم روی ناخن آسیب دیده استعمال کنید. این عمل را روزانه یک بار تا چندین هفته و تا زمانی که ناخن علائم بهبود نشان داد، تکرار کنید.

سرکه

سرکه یک محصول خانگی مشترک در پخت و پز و محلول‌های شست و شو است. اگر چه هیچ گونه شواهد بالینی پزشکی تاکنون وجود نداشته اما شواهد تجربی حاکی از آن است که سرکه ابزاری موثر برای درمان قارچ ناخن‌ است.

چگونگی استفاده: برای بهره مند شدن از این درمان می‌توان سرکه را به طور مستقیم روی ناخن‌های آسیب دیده استعمال کرد به گونه‌ای که انگشتان پا را در یک ظرف آب گرم حاوی سرکه قرار دهید. نسبت آب به سرکه در این محلول باید دو به یک باشد.

دهان شویه

اگر چه همانند سرکه هیچ مدرک علمی مستقیمی مبنی بر اثربخش بودن دهان شویه برای درمان قارچ‌ ناخن‌ وجود ندارد با این حال برخی مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از انواع دهان شویه‌ها دارای خواص ضد قارچی هستند.

چگونگی استفاده: یک ظرف را پر از دهان شویه کرده و انگشتان پای خود را داخل آن قرار دهید.

سیر

سیر که به طور معمول به عنوان یک چاشنی در غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند به درمان قارچ ناخن‌ نیز کمک کند. اگرچه شواهد محدودی برای حمایت از این ادعا وجود دارد.

یک مطالعه نشان داد عصاره سیر دارای خواص قوی ضد قارچی علیه قارچ‌هایی است که باعث ایجاد عفونت‌ می‌شوند. همچنین مطالعه‌ای دیگر نتایجی قابل توجه از تاثیر روغن سیر علیه برخی گونه‌های قارچی نشان داده است.

چگونگی استفاده: بسیاری از افراد از حبه‌های خرد شده سیر برای درمان قارچ ناخن‌ استفاده می‌کنند. برای بهره مند شدن از این درمان حبه‌های سیر را خرد کرده و برای حدود ۳۰ دقیقه روی ناخن‌های آسیب دیده قرار دهید. هنگام استفاده از سیر برای درمان قارچ ناخن‌ مراقب باشید چرا که سیر خام گاهی اوقات می‌تواند باعث سوزش شیمیایی روی پوست شود.

مخلوطی از اسانس‌های مختلف

مخلوطی از اسانس‌های خاص شامل روغن اسطوخودوس، روغن مریم گلی، روغن درخت کانانگا و روغن یاس خواص ضد قارچی دارند که می‌تواند برای درمان قارچ‌ها استفاده شود. یک مطالعه نشان داد که ترکیب این اسانس‌ها اثرات ضد قارچی و ضد میکروبی بر نمونه‌های آزمایشگاهی دارد. با این حال اثر بخشی این درمان به مخلوط اسانس‌ها و میزان مواد شیمیایی خاص موجود در اسانس‌ها بستگی دارد.

چگونگی استفاده: برای بهره مندی از این نوع درمان می‌توان مخلوط این اسانس‌ها را با یک روغن مخلوط و روی ناخن‌های آسیب دیده استعمال کنید.

روغن‌های ازن دار شده

روغن‌های ازن دار شده روغن‌هایی هستند که با گاز ازن اشباع شده‌اند. از انواع روغن‌های ازن دار می‌توان به روغن زیتون ازن دار و روغن آفتابگردان ازن دار اشاره کرد. بر اساس یک مطالعه روغن‌های ازن دار شده اثراتی مشابه نوعی داروی سنتی در درمان یک نوع قارچ خاص از خود نشان می‌دهد. در مطالعه‌ای دیگر اثر روغن ازن دار آفتابگردان روی عفونت‌های قارچی در ۴۰۰ نفر بررسی شد. محققان نتیجه گرفتند که اثرات روغن آفتابگردان ازن دار شده از کرم کتوکونازول که یک داروی ض قارچ است، بیشتر است.

چگونگی استفاده: برای استفاده از روغن‌های ازن دار شده، روغن را به مدت سه ماه روزی دو بار به ناخن‌های آسیب دیده بزنید.

عصاره برگ زیتون

برخی محققان عصاره برگ زیتون را به عنوان یک داروی بالقوه برای قارچ ناخن‌ معرفی کرده اند. مردم قرن‌هاست که از عصاره برگ زیتون به دلیل خواص درمانی آن استفاده می‌کنند. بر اساس یک بررسی، عصاره برگ زیتون یک راه امن برای کمک به درمان قارچ ناخن‌هاست. با این وجود عصاره برگ زیتون ممکن است عوارض جانبی بالقوه شبیه به علائم آنفلوآنزا را که شامل خستگی، سردرد، دردهای عضلانی، استفراغ و اسهال است به همراه داشته باشد.

چگونگی استفاده:‌ برای استفاده از این درمان باید استفاده را به تدریج آغاز کرد تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. در صورت مصرف کپسول عصاره برگ زیتون معمولا باید روزانه بین یک تا سه کپسول همراه با وعده غذایی مصرف کرد.

تغییرات غذایی

یک فرد می‌تواند رژیم غذایی خود را برای بهبود سلامت کلی تغییر دهد. اگر چه هیچ شواهد بالینی نشان نمی‌دهد که تغییر رژیم غذایی می‌تواند قارچ ناخن‌ را درمان کند. اما رژیم‌های خاص غذایی ممکن است به بهبود سلامت و تندرستی کلی و عمومی فرد کمک کند. رژیم‌های غذایی باید سرشار از انواع مواد مغذی باشد. به طور خاص فرد می‌تواند از یک رژیم غذایی غنی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی که به رشد و نمو ناخن‌ها کمک می‌کنند ، پیروی کند.

برخی از غذاهایی که برای بهبود سلامت ناخن‌ها مفیدند به شرح زیر است:

– هر خوراکی که حاوی کلسیم و ویتامین د باشد.

– اسیدیهای چرب موجود در ماهی‌های چرب مانند ماهی سالمون

– ماست‌های حاوی پروبیوتیک‌ها

– مواد غذایی غنی از پروتئین‌های سبک که به رشد ناخن‌ها کمک می‌کنند.

– غذاهای غنی از آهن مانند اسفناج برای کمک به جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها

زمان مراجعه به پزشک

قارچ ناخن‌های پا معمولا مشکل قابل توجهی برای بیشتر افراد محسوب نمی‌شود. افرادی که با بیشترین خطر عوارض این قارچ‌ها مواجه‌اند، افراد مبتلا به دیابت و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف هستند.

افراد در این دو دسته باید در صورت ابتلا به قارچ ناخن حتما به پزشک مراجعه کرده و از استفاده همزمان از درمانهای پزشکی و درمان های خانگی خودداری کنند. هر بیماری که با درمان‌های خانگی بهبود نیافته یا با عوارض ناشی مواجه شود باید با پزشک خود صحبت کرده و در اسرع وقت استفاده از درمان‌های خانگی را متوقف سازد. بنابراین همیشه پیش از آغاز درمان‌ قارچ ناخن‌ با پزشک مشورت کنید.لینک منبع
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات